Sen hiç hayatında hata yapmadın mı? Bir düşün, bırak başkalarını, kendini affedemediğin hiçbir günah da mı yok hayatında? Vicdan azabını hiç tatmadın mı, çok mu mükemmelsin?..

Beni niye affetmiyorsun? Beni affetmeme hakkına sahipsin tamam, ama demek affedecek kadar yüce gönüllü değilsin. Demek ki, mükemmel değilsin işte. Hadi yokla hafızanı, mutlaka çıkar geçmişinin arasından beni affetmene sebep olacak, tarafından işlenmiş affedilmez bir hatan. Belki çocukluğunda saklı aradığım. Belki arkadaşının gözüne attığın bir taşta, belki kırdığın bir arkadaşın kalbinde, belki gençliğinde işten attığın bir işçinin aç kaldığı, aç yattığı bir gece hesap soracak senden. Belki bugün yüreğine yediğin tokat, küçükken evladına attığın haksız bir tokatın sonucu...

Öyleyse affet beni. Öyle şan olsun diye değil. Yüreğinden affet beni. Affet ki, ben de affedeyim.

Kini öğretme bana. Yüreğime ektiğin sevgisizlik tohumlarını tek başıma söküp atamıyorum. Al eline af orağını, gel yolalım kin otlarını. Sökelim kin tohumlarını. Yoksa bu tarlada yılanlar, çıyanlar türemeye başladı. Zararı tek bana değil, bunu bil. Ama inan ki, bu elimde değil.

Bana yaşama hakkı ver. Soluk alıp vermekten, yeme-içmekten fazlasını yaşamama izin ver. Çok hata yaptım ama bilmiyorsun ki, hatalarım acılarımın türevi. Acıdıkça yüreğim, korktukça kaçtım, belki acılar beni yakalayamaz, belki onlardan bu sefer kurtulurum diye.

Onların yüreğimde, beynimde çöreklendiğini; yazgım olduğunu, yastık değişmekle kaderin değişmeyeceğini bilmiyordum. Ama bilmediğim o günler geçti. Yeni acıların korkulara, korkuların kaçışlara dönüşmesini; yeni acılara gebe kalmayı istemiyorum. Oyalanmak istemiyorum. Hayal etmek de yordu. Uzandım, tırmandım, yaban güllerine her ulaştığımda yuvarlandım. Güller elimde soldu, güller elime battı. Kanları temizlemek, yaraları sarmak yetmiyor. Bir lokma yedirmek değil mesele. Affet beni.

Affet ki sevmeyi öğreneyim. İçimde kin tohumları yeşermesin. Affet beni. Sen affet ki ben de affedeyim kendimi...

NESLİHAN SULTAN PALA

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile