Mutlaka dikkatinizi çekmiştir, dedeler, anneanneler, babaanneler, kendi çocuklarını yetiştirirken göstermiş oldukları titizlik, özen, dikkat ve otoriteyi torunları üzerinde uygulamazlar hatta öyle ki bu durum, çocuğunu belli kalıplar içinde yetiştirmek isteyen anne-baba için can sıkıcı sonuçlar yaratır.

Dün bir arkadaşımla Hıdırellez kutlamaları için deniz kıyısına giderken, birbirine sinirlenmiş iki şoför, öfkeyle arabalarının kornalarına basıyorlardı. Arkadaşıma döndüm ve “Bak şenlikler başladı bile!” dedim. “Şenlik için basmıyorlar o kornalara.” dedi. “Olsun, sen öyle düşün.” dedim ben de.

Bu yazım ''Ben çok negatif bir insanım, hep kötü şeyler düşünüyorum, kafamda sürekli kötü senaryolar kuruyorum. Kendime çok kızıyorum ama bunu yapmayı bir türlü durduramıyorum'' diyenler için. Siz de bu kişilerdenseniz bakalım düşüncelerinizi olumluya çevirmek için neler yapabilirsiniz.

Kadınsınız, 20'li yaşlarınız geride kalmış, 30'lar kapıyı çalmış, henüz evlenmemişsiniz, üstelik ortada evlenmeye uygun bir aday da yok; vay halinize! Biyolojik saatiniz tik tak tik tak çalışıyor, ''çocuk yapma yaşım geldi geçiyor, derhal bana uygun birini bulmam lazım, acilen evlenmem lazım!'' diye geçiyor içinizden hatta bunu sıkça dile getiriyorsunuz.

Yeni yılda yepyeni bir sayfa aç, bir hayat yarat kendine. Eskimiş kalıplarını, kendi varoluşuna dair yanlış inançlarını, önyargılarını bırak, Üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen hala kalbinde taşıdığın, kendini kanırttığın o üzüntüyü bırak, Sana kötü bir şey yapmış olan insanlara karşı hissettiğin, sırtında yük olarak taşıdığın nefreti bırak, Yeni şeylere doğru adım atmana engel olan korkuları bırak.

Bazen çalışırken ya da bir şey anlatırken canınızı yaktığımın ya da sizi dehşete düşürdüğümün farkındayım.