Bu yazım ''Ben çok negatif bir insanım, hep kötü şeyler düşünüyorum, kafamda sürekli kötü senaryolar kuruyorum. Kendime çok kızıyorum ama bunu yapmayı bir türlü durduramıyorum'' diyenler için. Siz de bu kişilerdenseniz bakalım düşüncelerinizi olumluya çevirmek için neler yapabilirsiniz.

Olumsuz düşünmekten dolayı kendinize kızmayı bırakın: çünkü kendinize kızmanız enerjinizin daha da düşmesine yol açar.

Olumsuz düşünmekte olduğunuzu fark edin: Olumsuz düşünmeye başladığınızı fark etmeniz gerekir, daha da önemlisi bunu derin düşüncelere dalmış ve bir senaryoda yol almaya başlamışken yapmanız gerekir çünkü fark etmek olumluya geçmek için ilk başarılı adımı atmak demektir. Fark edin ve fark ettiğiniz anda kendinizi takdir edin.

Yukarı bakın: Olumsuz düşünmekte olduğunuzu fark ettiğiniz anda başınızı yukarı doğru kaldırın çünkü insanlar genellikle ağlarken aşağıya, gülerken yukarıya bakarlar; bu minik hareket enerjinizin hemen değişmesini sağlayacaktır.

Kendinizi gülmeye zorlayın: Saçma da gelse kendinizi gülmeye zorlayın. Dişleriniz iyice görünene kadar dudaklarınızı yanlara doğru gerin, gözlerinizi kısın. Zorla da olsa bunu yapın. Bu mekanik bir gülme hareketidir ve olumluya geçiş yapmanızı sağlar. Gülme kasları çalıştığında beyinden mutluluk sinyalleri yayılacak, beden de buna ayak uydurmak için mutluluk hormonları salgılamaya başlayacaktır.

Derin bir nefes alın: Ciğerlerinizin tam olarak dolduğunu hissedene kadar derin bir nefes alın, dudaklarınız büzün, nefesinizi, uzun sürede ve 'huh' sesi çıkararak bırakın. Bu da bedende tıpkı yukarıdaki gibi etki yaratacaktır.

Sizi neşelendiren müzikler dinleyin: Herkesin dinlerken kendini iyi hissettiği, içini nedensiz bir mutlulukla dolduran bir müzik vardır. Hemen onu açın, kendini ritme bırakın, serbestçe dans eder gibi sallanmaya başlayın. Güzel bir müzik olumsuz tüm düşünceleri dağıtır ve enerjinizin pozitifte kalmasını sağlar. Eğer dans edecek bir ortamınız yoksa içinizden gelen bir melodiyi de mırıldanabilirsiniz.

Ve olumsuz düşünceleri dağıtmayı başardıktan hemen sonra gerçekleştiğinde sizi çok mutlu edecek bir hayal kurun, ona odaklanın; onu genişletin. Böylece gittikçe daha iyi senaryolar yazmaya başlayacaksınız. Bunları yapın; bir süre sonra zihninizi hep böyle yapması gerektiğine inandırmış olursunuz.

Herkesin olumsuz düşüncelerden bir an önce uzaklaşması dileğiyle...

Sevgiyle...

Özlem Hatipoğlu

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile