Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Öğretmenlerimizin gününü kutluyoruz, onları anıyoruz. Keşke herşey bu kutlamalar gibi güllük gülistanlık olsa. Keşke öğretmenlerin yüzleri hep bugünkü gibi gülse.

EĞİTİM-İŞ'in yaptığı bir anketin sonuçları vahim, buna göre, ankete katılan öğretmenlerin yüzde 73'ü gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle mesleğine motive olamadığını, yüzde 61'i gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle psikolojik sorunlar yaşadığını, yüzde 69'u ise daha çok para kazanacağı bir iş imkanı olursa öğretmenliği bırakacağını belirtti. Bunlar ülkemizin acı gerçekleri. Görmemiz, bilmemiz, umursamamız gereken gerçekler...

Öğretmenler gününde, kendi öğretmenlerimiz geliyor aklımıza. Üzerimde emeği olan bütün öğretmenlerime saygılar ve sevgiler. Ama herkesin unutamadığı, üzerinde büyük etkisi olan bir veya birkaç öğretmeni vardır ya, benim de aklıma iki öğretmenim gelir hep. Biri Almanya'daki ilk öğretmenim Thea Thiel, diğeri de lisede edebiyat öğretmenim olan çok değerli insan İhsan Topçu.

Bunca yıl geçmesine rağmen hiç unutmadığım, herzaman sevgiyle andığım öğretmenim İhsan Hoca. Lise dönemimde edebiyat öğretmenimdi, daha sonra meslek hayatına Kocaeli Üniversitesi'nde devam etti. Güleryüz, sevecenlik ve nezaket ile ciddiyet ve disiplinin uygun dozda karışımı. Bize sadece edebiyat öğretmedi, edebiyatı sevdirdi, şiiri sevdirdi, çünkü o bir şairdi. Sadece kitaptakileri öğretmedi, nasıl iyi insan olunur, nasıl çalışkan ve vatansever bir insan olunur onu öğretti çünkü o tam bir öğretmendi. Bütün ilişkilerde saygının önemini gösterdi bize, korkarak değil, saygı duyarak ve ders alarak birşeyler öğrenebileceğimizi, başarabileceğimizi öğrendik ondan. Hep gülen gözleri ve insanın içini rahatlatan ses tonu ve konuşmasıyla hatırlarım kendisini.

Sevgiler saygılar hocam, öğretmenler gününüz kutlu olsun...

Başta başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerin, aydınlık nesiller yetiştirme çabası içindeki tüm eğitim emekçilerinin günü kutlu olsun!..

Selen Genç

Bu da geçen yılki Öğretmenler Günü yazım...

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile