Ülkemizde evlilikler sırasında yeminler edilmiyor. Filmlerde bu yemin törenini görüyoruz. Ama evlilik hayatında iyi günler de oluyor, kötü günler de. İşte bu günlerde birbirine destek olan eşlerin evlilikleri uzun ömürlü oluyor. İyi günleri birlikte geçirmek kolay. Ama ya kötü günler... İşte film orada kopuyor. Sevginin gücü orada ortaya çıkıyor. Kimi maddi sıkıntı çekince, kimi hastalıkta pes ediyor. Eşini yalnız bırakıyor.

Ali Taran örneği çok konuşuldu. Karısı Selma Ann Desmond kansere yakalanınca büyük aşk birden yok oldu. Herkesten çok kıskandığı ve çok sevdiğini söylediği eşini bir anda bıraktı. Basından gördüğümüz kadarıyla bırakmakla kalsa iyi. Bir de kendisinden çok çok genç olan Ayşe Özyılmazel ile havuzlara atlanarak kutlanan şatafatlı bir evlilik yaptı. Uzun sürmedi evlilik ama eşinin üzüntüden daha çabuk ölümüne yol açtığı ortada. Tam iyileşti derken eski eş bir anda ölüp gitti. Cenazesinde Ali Taran da vardı. Ne denir ki. Erkekler hastalık sevmiyor. Güçlü, canlı, neşeli kadın seviyor. Peki her gün öyle mi geçecek? İyi günler hep mi olacak? Hastalık sırasında eşler basıp gidecek ve yeni birini mi bulacak? İşte bunları yaşayan kadınlara Allah sabır versin. Ben şanslı kesimdenim. Benim tiroit kanseri teşhisim konulduğu andan itibaren eşim hep yanımdaydı. Çok ama çok endişelendi. Benim yerime o gözyaşı döktü. Ameliyat öncesi ve sonrası desteği müthişti. İyi günde de, kötü günde de yanımda olacağını gösterdi. Kaçıp gitmek bir yana, benim için en iyisi hangisi onu araştırdı. Çocuklarla daha yakından ilgilendi. Benim depresif bir ruh halim hiç olmadı. Ama bunda eşimin desteğinin önemi çok fazla. Onu her an yanımda görmek iyileşme sürecimi hızlandırdı. Eski günlerimize dönmemizi sağladı. Evlenecek olanlar ve yeni evliler unutmayın. Hayat sürprizlerle dolu. Ne zaman, kimin başına neyin geleceğini bilemiyoruz. Güzel günleriniz çok olsun. Ama sakın kötü bir gün olunca kaçıp eşinizi yalnız bırakmayın. Nikah sırasında yemin edilmiyor. Ama siz sarılın eşinize ve kulağına fısıldayın. "İyi günde, kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta, ölüm bizi ayırana dek yanında olacağım." Ben eşime söylemedim ama o bana davranışlarıyla söyledi. Sıra bende. Ben de gidip kulağına fısıldayayım.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile