Çocuk yetiştirmek zor iş. Sağlığını, eğitimi, geleceğini düşün. Her şeyine yetişmeye çalış. En önemlisi de hayallerine önem ver. Hayaller her insanı geleceğe taşır. Çocukların hayalleri ise onların ruh sağlığı için ayrıca önemli. Oyun oynarken bazen oğullarımı seyrederim. Kendi dünyalarında neler neler yaşarlar. Ellerinde küçücük bir oyuncak ile bambaşka bir yere giderler.

Hayaller yaratıcılık için birinci şart. Şirketler artık iyi bir eğitimin yan ısıra ürün geliştirme, şirket yönetimi gibi alanlarda beyin fırtınası yapabilecek, hayalleri olan insanları arıyorlar. Sadece zeki olmak yetmiyor.

Küçük oğlum Erdem Egemen geçenlerde okulda yaptığı bir resmi getirdi. Bana anlatıyor. Resimde bir ev, içinde de biz varız. Abilerini, babasını, beni ve kendini çizmiş. Sonra resim kağıdını ters çevirdi. ‘Bak anne bu da evimizin arka tarafı kapı orada’ dedi.

Gerçekten kağıdın arkasına da evimizin arka tarafını çizmiş. Kendince evin iki tarafını da resmetmiş. Çok hoşuma gitti ve oğlumu kutladım. Eve gelen herkese resmini anlattı. Kardeşimin ikizleri var. Benim Erdem’le yaşıt. Bir sabah Berkay uyanmış. Yatakta kıkır kıkır gülüyor. Annesi şaşırmış. ‘Noldu oğlum? Niye gülüyorsun’ deyince bizimki rüyasını anlatmış: ‘Anne rüyamda kör sinekler gözlük takmıştı. Kocaman kocaman gözlüklerle uçuyorlardı. Semih gibi bir de başlarından gözlük düşmesin diye ipleri vardı. Artık kör sinekler de görüyorlardı’ Kör sineklerin görememesine çok üzülmüş Berkay.

Semih’in gözlük takmaya başlaması ile de çözümü rüyasında bulmuş. Yaratıcı beyinler için hayal dünyası çok önemli. Albert Einstein, ‘Hayal gücü bilgiden daha önemlidir çünkü bilgi sınırlıyken, hayal gücü tüm dünyayı kapsar’ demiş.

Çocuklarınızın hayal dünyasını koruyun. Onlara hayaller kurmaları için fırsat yaratın ve hayallerini destekleyin. Yarı yıl tatilinde hayalleri ile baş başa kalmaları için fırsatlar yaratın. İlerde de hayallerinin peşinden gitmelerine izin verin. Hayallere kıymayın.

Unutmayın her şey benim bir hayalim var diyerek başlar….

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile