Almanya’da yapılan bir araştırmada, annelerin çocukları nedeniyle stres yaşadıkları ortaya çıkmış. Bundan doğal bir araştırma sonucu olabilir miydi bilmiyorum.

Çocuğu olup da stres yaşamayan bir anne var mıdır gerçekten? Ben, en azından çevremde, çocukları olmasına rağmen stres yaşamayan, rahat, ‘saldım çayıra mevlam kayıra’ diyen bir anne görmedim. Bildiğim tanıdığım her anne, kendince gücü yettiğince bilgisi ve tecrübesiyle çocukları için mücadele ediyor. Bırakın stres yaşamaya, çocuklarının maddi ve manevi isteklerini karşılayabilmek için kan ter içinde kalıyorlar.

Yapılan araştırmada çıkan diğer bir sonuç ise, Alman annelerin stres yaşamalarına rağmen çocuk sahibi oldukları için kendilerini sağlıklı ve mutlu hissetmeleri. Anneleri farklı ve özel kılan özellik de bu işte. Söz konusu evlat olunca bırakın strese her şey onlar için bir teferruat oluveriyor.

Kızımın bir kardeşi olmasını isediğimde eşim, ‘Siz kadınları anlamak gerçekten zor. Hem o kadar acı çekiyorsunuz. Hem de doğurmak istiyorsunuz’ demişti. Evet kadınları özellikle de anneleri anlamak zor olabilir. Annelere, bebeklerini kucaklarını aldıkları andan itibaren sınırsız sevgi, hoşgörü , şefkat ve merhamet duygusu kaplıyor. Annelikle birlikte olaylara daha farklı gözle bakıyor. Çekilen doğum sancıları yerini sabır ve hoşgörüyü bırakıyor..  Yoksa bunca ‘stres’e nasıl katlanılır?

Bazen acılarımız, isyanlarımız olabilir. Neden ben diye ‘stres’ yaşayabiliriz. Stres yaşamaktan korkmayın bence. Bakın araştırma ile kanıtlandı. ‘Stres’ yaşayan tek siz değilsiniz ayrıca. Hem başarı ve mutluluk için biraz stres ve heyecan şart. Önemli olan strese rağmen mutlu olabilmek. Bunu başarabilmek. Bizler mutlu olalım ki, mutlu çocuklar yetiştirelim. Mutlu çocuklar, mutlu yarınlarımız olsun. Ben fazla uzatmayayım en iyisi. Yoksa beni bekleyen işler nedeniyle ‘stres’e girmem an meselesi.

"Stres"li ama bir o kadar da özel olan tüm annelere sadece bugün değil her daim güzellikler ve mutluluklar.....

 

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile