İki hafta önce oğlumu normal kontrollerini yaptırmak için doktora götürdüm. Aşı defterine bakan doktor oğlumun aşı olacağını söyledi. Doktora gitmekten hiç hoşlanmayan oğlumun hazırlıksız olarak aşı olmasına gönlüm razı olmadı. Önce oğluma neden aşı olması gerektiğini anlatmam gerekiyordu. Bu nedenle aşı için başka bir güne randevu aldık.

Randevu saatinden önce doktora gittik. Çocuk doktoru her zamanki gibi dolu. Biz de herkes gibi sıramızın gelmesi için bekleme odasında beklemeye başladık. Oğlum bekleme sırasında tüm ısrarlarıma rağmen salonda hapşıran ve öksüren diğer çocukların da oynadığı oyuncaklarla oynadı. Randevumuzun olmasına rağmen 45 dakika bekledikten sonra nihayet muayene odasına çağrıldık. Orada da bekleyişimiz uzun sürdü.

Tabi oğlum yine odada ulaşabildiği her şeyi dokundu. Kitapları karıştırdı. Kapalı alanlarda uzun süre kalmayı sevmeyen oğlum sonunda hapşırmaya başladı. Doktor geldiğinde de hapşırmalarımız sürünce oğluma hasta olup olmadığını sordu. Oğlum hasta olmadığını söyledi. Ben de onu onayladım. Doktor neden aşı olması gerektiğini sorular sorarak oğluma tekrar anlattı ve acıtmayacağına söz vererek aşıyı yaptı. Oğlum neden aşı olması gerektiğini bildiği için hiç ağlamadı. Her zamanki gibi doktorun elinden iki tane şekeri alarak muayeneden çıktık.

Eve geldiğimizde oğlumun hapşırmaları sıklaştı. Gözleri kızardı. Ertesi gün kalktığımızda hapşırığımıza öksürük de eklenmişti. Yani korktuğum oldu ve oğlum gribe yakalandı. Oldum olası hastane ve doktorlara giderken hep tedirgin olmuşumdur. Muayene sonunda çocukların ellerini dezenfekte etmekle yetinmeyip eve gelince hemen banyoya sokan bir anneyim yani. Kızım küçükken en ufak bir şeyde doktora koşturan bir anneydim. Ancak zamanla edindiğim tecrübeler sonunda doktor ziyaretlerimiz minimum seviyeye indi. Özellikle ikinci çocuktan sonra bu konuda bir hayli tecrübe kazandım. Grip, ateş ve ishal gibi durumlarda artık eskisi gibi doktora koşmuyorum.

Doktorlar özellikle bu mevsimde grip olanlarla dolup taşıyor. Kapalı küçücük bir ortamda kimi zaman saatlerce bekleniyor. Özellikle çocuk doktorlarında grip, ishal, ya da başka bir enfeksiyonu olan çocuklar aynı ortamda aynı oyuncakları oynuyor. Yani hasta olmayan çocukların o kadar hasta çocuk içinden mikrop kapmadan ayrılmaları mucize gibi birşey.

Oğlumun öksürüğü şimdilik bitkisel çay ve sadece deniz tuzu ile yaptığım buhar yardımıyla kesildi. İlk günlerde öksürmekten sabahlara kadar uyuyamıyordu. Geceleri kalkıp üzerini iyice örttükten sonra camı açıp havalandırdım. Nefes alması kolaylaşsın diye bahçemizde yetiştirdiğimiz ve kuruttuğumuz naneleri sıcak suyun içinde odasına bıraktım. Biz şimdilik bu önlemlerle yılın ilk gribini atlattık.

Tabi ki anne olarak çocukların durumunu en iyi şekilde takip etmeli ve gerekli durumda mutlaka doktora gidilmeli. Unutmayalım sağlık konusu asla ihmale gelmez. Mevsim grip mevsimi. En iyisi çocukların hastalıklara yakalanmaması için beslenmelerine dikkat etmeli, bol bol temiz havaya çıkarmalı ve kapalı alanlarda fazla kalmamaya dikkat etmeli.

Hastane ve doktor muayenelerin hijyeni çok önemli. Onlarca değişik hastanın gittiği bu ortamlarda mikrop kapmak çok ama çok kolay. Bu konuda gerçekten dikkat edilmesi gerekiyor. Almanya’da her yıl yüz binlerce hasta hastanede tedavi gördüğü sırada mikrop kapıyor. Binlerce kişi, belki sadece kontrol için sapasağlam gittikleri hastanelerde kaptıkları mikroplar nedeniyle hayatını kaybediyor.

Almanya Hastaneleri Hijyen Denetim Kurumu, Mart ayında hastanelerdeki koşullarla ilgili Berlin'de yaptığı bir açıklamada, Almanya'da her yıl yaklaşık 30 bin hastanın, hastanelerde kaptıkları mikroplar yüzünden öldüğünü belirtmişti. Rakam korkunç. Dertlere çare aramak için gidilen hastanelerde alınan önlemler yetersiz kalıyor ve bu üzücü olaylarlar yaşanıyor.

Bu konuda bilinçli olmak çok önemli. Hasta ziyaretleri bizim geleneğimizde çok önemli biliyorum. Ama hem hasta hem de hasta yakınları bu konuda gereken özeni göstermeli. Bana göre zorunlu olmadıkça hastanede hasta ziyareti yapılmamalı.

Hastalıklardan uzak, sağlıklı ve huzur dolu günlerin sizlerle olması dileği ile

Gününüz aydın, yaşamınız mutlu olsun.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile