Oğlum bugünlerde çok çalışkan. Oyun oynamaktan sıkıldığında veya ders çalışmak istemediğinde evin içinde dolaşarak kendisine uygun iş arıyor. Evet, oğlum evde çalışarak para kazanmak istiyor.

Oğlum kendisine bir hedef seçmiş. Büyüyünce karavan alacak. Karavanla beni, babasını ve ablasını gezdirecek. Hatta bizi taa Çin’e kadar götürecek.

Bu karavanın parasını biriktirmek için de evde kendisine göre işler arıyor. Yemek masasını hazırlıyor, topluyor, tabakları gerektiği gibi olmasa da bulaşık makinesine yerleştiriyor. Ara ara bulaşık makinesine bakıp ‘Hadi anne bulaşık makinesini çalıştıralım. Bulaşıklar yıkansın ben de yerleştireyim’ diye beni sıkıştırıyor. Devamlı anne ‘Bana göre iş yok mu?’ diye soruyor. Yaptığı işler karşılığnda ücret istiyor. Ama odasını toplayınca ücret almasının doğru olamayacını söylüyor.

Pek çok erkek çocuğu gibi oğlum da araba düşkünü. Düşkünlüğü sadece arabalarla da sınırlı değil. Trafik kurallarına da dikkat ediyor. Hatta bu konuda zaman zaman beni uyarıyor. Sinyal vermeden döndüğümde lambamın yanıp yanmadığına bakıyor, emniyet kemerimi arabayı çalıştırmadan önce takmam gerektiğini hatırlatıyor. Umarım oğlum bu konudaki hassasiyetini büyüyünce de korur.

Kızım üç yaşından itibaren her hafta başı Pazartesi günleri harçlık alıyor. Yuva yıllarında bu harçlığı sadece 50 Cent idi. Okula başlayınca bir Euro oldu. Şimdi gittiği sınıfa göre harçlık alıyor. Dördüncü sınıfa giden kızım dört, birinci sınıfa giden oğlum da bir Euro harçlık alıyor. Her Pazartesi iki kardeş harçlıklarını unutmayıp isterlerse alıyorlar. İstemeyi unuturlarsa o hafta harçlık almıyorlar.

Oğlum ablasına göre çok az harçlık aldığını söyleyerek ara sıra mızıldanıyor. Ama büyüdükçe harçlığının da artacağını anlatıyoruz. Aldıkları sembolik harçlık onlar için çok önemli. Oğlum küçük olduğu için doğal olarak ablasından çok daha az parası var.

Oğlumun parası az ama hayalleri büyük. Bu hayallerini gerçekleştirmek için de daha çok para biriktirmek istiyor. Parsıyla ne alacağını da biliyor. Dört yataklı karavan alacak oğlum. Babasına karavan fiyatlarını ve modellerini soruyor. 10’ncu sınıfa geldiğinde her hafta 10 Euro alacağına göre, okul bitinceye kadar kaç lira harçlık biriktirmiş olacağını ablasından hesaplamasını istiyor.

Çocuklarım küçük miktarda da olsa aldıkları harçlıklarla kendilerine bir hedef seçmişler. Oğlumun hayallerinin içinde yer almak çok güzel. Umarım oğlumun ve tüm çocukların hayalleri gerçek olur..

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile