Çoğumuz çorbasız bir öğün düşünemeyiz. Sofraların vazgeçilmezi çorbaların daha lezzetli olması için bazı püf noktalara dikkat etmek yeterlidir. İşte size çorbalarınıza lezzet katacak ipuçları.

Çorbanızı kısık ateşte pişirmelisiniz, çorbanıza ekleyeceğiniz suyun mutlaka sıcak olmasına dikkat etmelisiniz.

-Çorbanın daha lezzetli olması için, et suyu veya tavuk suyu kullanın. Çorbalarımıza soğan, havuç, domates, kereviz gibi sebzeler katarsak daha da lezzetli olur. Haşladığınız sebzelerin çorbalarınızda kullanabilirsiniz, böylece hem lezzetli hem de besleyici değeri yüksek, sağlıklı çorbalar elde edersiniz.

- Çorbanın daha lezzetli olması için, üzerine maydonoz nane ekleyebilirsiniz. Maydanoz saplarını temizleyip, incecik kıydıktan sonra çorbalarınızın üzerini süslemede kullanabilirsiniz. Böylece hem çorbalarınızı sunumu güzel olur hem de lezzeti artmış olur.

- Artmış bayat ekmeklerinizi, fırında kızartıp kıtırlaştırarak, daha sonra çorbalarınızda, içine atmak suretiyle, kıtır ekmek olarak kullanabilirsiniz.

- Domates çorbası gibi bazı çorbaların üzerine rendelenmiş kaşar eklemek çorbaya ayrı bir lezzet katacaktır. Ayrıca domates çorbasına bir miktar süt eklerseniz, daha da lezzetli bir çorba elde edersiniz.

-Yoğurtlu çorba yaparken yoğurdu çorba kaynadıktan sonra yavaş yavaş ve devamlı karıştırarak eklerseniz, yoğurdun kesilmesini önlemiş olursunuz. Ayrıca tuzunu da ateşten almadan hemen önce eklerseniz daha lezzetli olur. Tuz, sütü kesebilir, bu nedenle sütlü, yoğurtlu çorbalarınıza tuzu en son eklemelisiniz. 

Aynı şekilde yumurta, limon suyu terbiyesi ile hazırlanan çorba terbiyesinin kesilmemesi için terbiye malzemesi çorbaya azar azar eklenmeli ve sürekli karıştırılmalıdır. Krema ile hazırladığınız çorbalarda, kremayı ateşten almadan hemen önce eklemeniz en doğrusudur.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile