Beslenme eğilimimiz mevsimlerden etkileniyor. Kışa hazırlanırken daha fazla yemeğe başlıyoruz, hareket azalıyor. Arkadaş buluşmalarında bile hava serinleyince dolaşarak değil, yeme odaklı buluşmalar artıyor. Her şeyi değiştirmemiz gerekiyor zayıflamak için. Alışveriş alışkanlığımız, pişirme alışkanlıklarımız, yeme alışkanlığımız, hepsini değiştirmek gerekiyor.

 Zayıflamak yağ yakmak olmalıdır, doğru yerden yağ yakmak. Kışın kilo alırız, hava soğudukça yağlanırız, çünkü yağdan enerji alıyoruz.

Hamileyken, emzirirken, hayatın değiştiğinde yeme şeklini değiştirmen gerekiyor kilo almamak veya aldığını vermek için.

Herkese uygun diyet ayrıdır.Vücudun ihtiyacına uygun beslenmek en doğrusudur.

Soğan, sarımsak kış aylarında bağışıklık dostu olmasının yanında, yiyeceklerdeki yağ yakma özelliğini arttırır. Soğanı kavurmayın, içindeki değerli besinleri öldürmeyin.

Köri, karabiber, pulbiber, metabolizmayı hızlandırır, yağ yaktırır. Bol baharat, tuz ihtiyacını da giderir. Herşeye baharat atın, baharatlar hazım güçlendirici ve yağ yakıcı özelliğiyle hayatımızı kolaylaştırıyor. Kimyon, et, baklagillerdeki gazı alır, hazmı kolaylaştırır.

Diyette daha çok tavuk eti yeriz, çoğumuz hindiyi lezzetsiz buluruz. Hindi etinin yanında bolca doğal yoğurt ve pulbiber, köri kullanırsanız, müthiş yağ yakıcı bir yemek hazırlamış olursunuz.

Tavuk, hindi ve balığın derisini yemiyoruz asla, deriler yağlıdır.

Brokoli, çok faydalı bir yağ yakıcı, bağışıklık güçlendirici, kansere karşı koruyucu.

Badem de yağ yakıcıdır.

Brokoliyi buharda pişirip veya haşlayıp üstüne birazcık zeytinyağı, limon ve bir avuç da tuzsuz badem serpip yerseniz yağ yakıcı özelliğinden fazlasıyla faydalanmış olursunuz.

Brokoliyi sade sevmiyorsanız, hafif bir domates sosuyla da pişirebilirsiniz.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile