Sağlıklı beslenme konusunda önemli yanlışlar yapmaktayız. Peki doğru bildiğimiz yanlışlar nelerdir, öğrenmek ister misiniz, işte haberimiz. Sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü için bir diyet programı uygulayacak kişiye, kilo verme sürecinde diyetisyen tarafından vücut analizi ve bazal metabolizma ölçümü yapıldıktan sonra özel bir beslenme planı oluşturulmaktadır.

Yorgunluk, halsizlik bu aralar hepimizin ortak şikayeti. Peki bahar yorgunluğuyla mücadele etmek için neler yapabiliriz, hangi besinlerden faydalanabiliriz, öğrenmek isterseniz, haberimiz tam size göre.

Yaz yaklaştıkça bizleri de kıştan kalan fazla kilolarımızı verme telaşı sardı. Hepimiz çeşitli diyetler uyguluyoruz. Ama dikkatli olmalı ve sağlıklı beslenmeye özen göstermeliyiz. Sabahları ballı ılık su içmek hem güç verip bağışıklık sistemimizi destekler, hem de tatlı ihtiyacımızı giderir ve ayrıca bağırsaklarımızı çalıştırarak zayıflamamıza yardımcı olur.

Güneşi görmeye başladık, enerjik ve canlı olmamız gerekiyor, ama öyle değil. Havadaki elektrik yükünün, buna bağlı olarak pozitif ve negatif yüklü iyon artışının sinirleri etkileyerek stres seviyesini yukarılara çekmesinin, bahar yorgunluğuna yol açtığı belirtiliyor.

Diyetisyen Canan Aksoy, günde 1500 kalori alan birinin o gün içerisinde 1.5-2 litre su tüketmesinin önemine dikkat çekerek, terleyen kişilerin, spor veya egzersiz yapanların, nemli yerlerde yaşayanların veya çalışanların ise su ihtiyaçlarının artacağını hatırlatarak şunları söyledi: “Yeterli miktarda su tüketiminin en iyi göstergelerinden biri idrar rengi ve miktarıdır. Az miktarda ve koyu renk idrar yetersiz su alımını gösterir. Günde 7-8 kere idrara çıkmak ve idrar renginin berrak veya soluk sarı renkte olması ise, gerekli miktarda suyun alındığının göstergesidir.”

Mevsimlerin dengesi bozuldu, bedenimiz bu dengesiz havalara hazır olmadığı için sık sık hastalanıyoruz. Sağlıklı Yaşam Koçu ve Juicing Uzmanı Cenk Kıral, dengesiz havalara karşı alınabilecek en iyi önlemin “juicing” içmek olduğunu belirtiyor. Ve mevsim geçişinde enerjiyi yüksek tutmak için güne “Morning Reset Juice”u ile başlamanın etkili olduğunu söylüyor. “Bağışıklık Güçlendirici Juice” tarifi ile soğuk algınlığından korunacaksınız.