Et pişirmek biraz dikkat ister. Etin pişerken kurumaması ve yumuşacık olması için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? İşte et pişirme ile ilgili bilmeniz gerekenler.

Et bir parmaktan kalın olursa pişerken kurur ve sertleşir. Bir parmaktan daha kalın olması gerekiyorsa, bıçak ile üstlerine kesik atabilirsiniz. Etin kurumasını engellemek için, tava veya ızgaranın ısınmış olması gerekir. Etlerinizi oda sıcaklığına gelene kadar bekletin ve çok çevirmeyin bu şekilde etin kuruması engellenir.

Etin yumuşak olması için, eti kızartmadan önce biraz limonun suyunu ete sürüp biraz bekletin. Limon suyu sayesinde etlerimiz daha yumuşacık ve lezzetli olacaktır. Eti fırında pişiriyorsanız, fırın sıcaklığın 180 derecede olması gerekiyor.

Pişirirken ete tuz eklemeyin. Tuzu sonradan eklerseniz etiniz sertleşmez. Eti bekletin, dinlendirilmiş et daha yumuşak ve lezzetli olur. Terbiyeli et yapıyorsanız, 3-4 saat buzdolabında bekletiniz. Yoğurt suyu ile ete yumuşaklık verebilirsiniz. Yoğurt suyunda bulunan asitler, etin daha yumuşak olmasına yardim edebilir ve aynı zamanda lezzet de katar.

Kaslı ve sinirli etler daha sert olur, yumuşak et seviyorsanız, hayvanların baldır, bacak veya but gibi bölgelerinden alınan etleri tercih etmeyin. Et çiğ iken yaklaşık 20 dakika kadar soğuk su içerinde bekletirseniz etin kanı gidecektir.

Etlerin içerindeki kaliteli bir protein kaynaklarının kaybolmaması için eti yavaş bir şekilde pişirin. Kızartma işleminde kullanacağımız ek yağlar ile etiniz daha ağır ve sağlıksız olacaktır. Eti haşlama tarzında yapacaksanız, haşlama suyuna ekleyeceğiniz 2 yemek kaşığı sirke eti yumuşatır.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile