Kış mevsimi balık mevsimidr. Yanında bol yeşilli salata veya ev yapımı turşu ile yemeğe doyum olmaz. Balık hem lezzetli hem de besleyici özelliği ile sık sık sofralarımızda yer alması gereken bir besin.

Genelde fırında buharda, malgalda ve kızartılmış olarak tüketilen balığın lezzetli ve besin değierini kaynetmemesi içi kızartırken dikkat edilmesi gereken hususlar bardır. Pişirilmek için pek çok değişik yöntemler uygulanan balık genelde sofralarımıza kızartılmış olarak gelir. Ancak balık kıyartırken fazla yağ çekerse sindirim problemi ile karşı karşıya kalabiliriz.

Bunun için balıkları kıyartırken fazla yağ çekmemeleri önemlidir. Balıkları ayıklayıp yıkadıktan sonra iyice kurulayın. Genelde direk olarak una batırılan balıkları önce sıvı yağ sürün. Yani kuruladığınız balıkları önce sıvı yağı batırıp sonra unlayın.

Bu yöntemle balıklarınızın kızarırken daha az yağ çekmesine sağlarsınız. Balığı daha besleyici ve sağlıklı bir şekilde tüketmek istiyorsanız buharda veya ızgarada yapmak daha doğru olur.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile