Pişirmenin Temel Kuralları Gittiğiniz misafirlikte yediğiniz poğacalar ve kurabiyeler çok hoşunuza gitti. Ben de yapayım diye tarifler aldınız. Aldığınız tarifle, tadı damağınızda kalan poğacaları ve kurabiyeri evde yaptınız. Ama misafirlikte yedikleriniz gibi olmadı. Hamur işleri yaparken ve pişirken çok dikkat etmek gerekir. Küçük ipuçlarını siz de uygularsanız nefis lezzetler yaratabilirsiniz. Nasıl mı?

Malzemelerin doğru ölçülerde kullanılmaları oldukça önemlidir. Öncelikle, ölçülerinizi kontrol etmek için doğru malzemelere ve yüzeylere sahip olduğunuza emin olun (sıvıları düz yüzeyde ölçün). Ölçüleri doğru hazırlayabilmek için mutlaka vakit ayırın, sabırsız olmayın. Unutmayın ki ancak doğru ölçülerle mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Elenmiş un alsanız bile ununuzu, karışıma eklemeden önce, mutlaka tekrar elekten geçirin. Unu elemek, unun taneciklerinin arasına hava dolmasını sağlar ve unun içerisinde oluşmuş olan topakları yok eder. Bu nedenle tüm kuru malzemelerinizi elekten geçirmek sizin için iyi olacaktır.

Tereyağı ve şekeri beraber krema haline getirmek, hamur işleri için önemli bir ayrıntıdır. Bunu yapmanız karışıma havanın da katılmasını sağlayacaktır ve bu da kek ve kurabiyelerinize güzel bir kıvam verecektir. Bu karışımı neredeyse beyaz renge gelene kadar karıştırın. Ancak ununuzu karışıma ekledikten sonra, fazla karıştırmamaya çalışın, fazla karıştırırsanız içindeki glutenin fazla tepkime yapmasına sebep olursunuz ve bu da hazırladıklarınızın ağır ve gereğinden fazla yoğun olmasına sebep olur.

Hazırladığınız malzemeyi ısınmamış bir fırına kesinlikle koymayın. Tarifler, her zaman önceden ısıtılmış fırınlar içindir ve unutmayın, malzemeleriniz pişip, pişmediğini anlamak için sürekli fırının kapağını açıp bakmak kötü bir fikirdir. Keklerinizi fırından almadan önce, metal bir şiş yardımıyla pişip pişmediklerini kontrol edin.

Şişi kekinize batırın (kürdan da kullanabilirsiniz), geri çıkardığınızda şişiniz temiz ise kekiniz de hazır demektir, fırından alabilirsiniz. Yalnız bu şiş testini kekin birkaç yerine uygulamalısınız ki, kekinizin her yerinin eşit piştiğinden emin olun.

Soğumaya bırakın Fırından yeni çıkmış, sıcak bir keki kesmek için soğumasını bekleyin. Çünkü sıcak kek çok çabuk dağılır.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile