Bazı hanımlar ellerindeki tarif ölçülerine göre hamur işleri yapar. Ancak yaptıkları kek veya poğoça tarifi aldığı arkadaşınınkisi gibi olmamamıştır. İşte size hamur işleri yaparken işinize yarayacak bazı ipuçları:

Börek veya başka bir şey için yuğrulan hamurun iyi açılabilmesi için yarım saatten iki saate kadar dinlendirilmesi gerekiyor. Unutmayın dinlendirilmemiş hamur hiç bir zaman iyi açılmaz. Ancak dinlendireceğiniz hamurun altı yapışmaması için altına un, üstü de kurumaması için ıslak bir bezle örtülmesi gerekiyor.

Hamurun merdane veya oklavayla açılışı gerekiyorsa yapışmaması için hamur tahtasına, merdaneye veya oklavaya un serpilmelidir. Eğer evde ekmek yapıyorsanız, içine koyacağınız bir miktar haşlanmış ve ezilmiş patates ekmeğinizin daha geç bayatlamasını sağlayacaktır.

Kekinizin kabarmasını istiyorsanız margarin ve şekerini iyi çırpın. Güzel kek ve pasta yapmanın bir koşulu da margarin ve yumurtanın oda sıcaklığında olmasıdır.

Keki süt ile yaparsanız, kekiniz daha ıslak görünümlü olur. Islak kek, kakaolu kek ve buna benzer kek yaparken sütü tercih etmeliyiz. Keki yoğurt ile yaparsanız, kekiniz daha kuru ve sert olur.

Börek veya kek yaparken margarin kullanmanız durumunda hamurunuzun daha iyi kabardığını ve lezzetli olacağını göreceksiniz. Kek için kullandığımız malzemeler oda sıcaklığında olmalı çünkü soğuk kullanılan malzemeler kekin kabarmasını önlüyor.

Keki hamuruna sıkılan bir iki damla limon kekin kabarmasında etkili olur. Poğaça hamuru hazırlarken su yerine süt veya yoğurt kullanınız. Süt ve yoğurt ile yoğrulan hamurun daha yumuşak olduğunu göreceksini.

Mayalı hamurlar hava akımından etkilendiği için, kalıbı fırına yerleştirdikten sonra kapağını açmamaya özen gösterin. Pasta pişer pişmez kalıptan çıkarın ki nemlenmesini önlemiş olun.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile