Çayınızı nasıl alırsınız? Ya da hangi bardakta olsun istersiniz? Kimbilir kaç kez duydunuz bu soruyu. Kimisi açık, kimisi tavşan kanı, kimisi de demli ister çayını. Çay demlemek öyle sanıldığı gibi kolay bir iş değil aslında. Onun da püf noktaları var.

Örneğin çay mutlaka nemden korunmalı ve de kapalı kutularda muhafaza edilmeli.

Çayın suyu mutlaka yumuşak, kireçsiz ve de tatlı su olmalı.

Çay demlerken porselen çaydanlık tercih edilmeli.

Demlik önceden ısıtılmalı.

Su fokur fokur kaynarken hemen alınıp çayın üzerine dökülmemeli.

Çayın kaynamış su ile hemen demlenmemesi gerekiyor, aksi taktirde çay 95 derecede kaynayan suda flavonların özeliklerini yitirebiliyor.

Çay yeni kaynamış bir su ile değil de birkaç dakika bekletildikten sonra sıcaklığı derece 95 derecenin altına düşürülmüş sıcak su ile demlenmeli ve demletildikten sonra asla kaynatılmamalıdır Doğru demlenmiş çay, içindeki flavonu muhafaza eder.

Çayda bulunan flavonların atar damar ve toplardamar yüzeylerinin pürüzsüz kalmasını sağladığı için bir anlamda damar tıkanmasını önler. Flavonlar ayrıca böbrekte idrarın süzüldüğü tüpçüklerin sağlığının korunmasında ve kan kolesterolünün düşürülmesinde önemlidir. Çaydanlık kaynarken demlik üzerine oturtulmalı dem kaynatılmamalı. Çayın demlenme süresi yabancı çaylarda 5-7 dakika iken Türk çaylarında 10-15 dakikaya kadar çıkar. Demlenmeden sonra dem ile posası birbirinden ayrılmalıdır. Demlenen çay yarım saat içinde içilmelidir. {flodjishare}

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile