Yemekleri yaparken pişirme ve hazırlama yöntemlerimiz onların besin değerlerini düşürmemize sebep olur. Ancak bazı küçük noktalara dikkat ederek daha fazla vitamin alabilmek mümüküdür. İşte size bir kaç öneri...

Patates kızartması çok sevilen bir yiyecektir. Özellikle çocuklar bayılır patates kızartmasına. Çok fazla yememek en iyisi. Arada sırada olması kaydıyla lezzetli patatesler pişirmek ve sevdiklerinizle birlikte afiyetle yemek istiyorsanız, işte sizin için paylaştığımız bazı püf noktaları.

Karnıbahar çok faydalı olmasına rağmen, ağır kokusu nedeniyle kimimiz tarafından pek de sevilmeyen bir sebzedir. Karnıbahar yemeğinin etli kıymalısı, haşlaması, yumurtalı yoğurtlu kızartması, salatası gibi çok çeşitli türleri vardır. Biz sizinle yoğurtlu karnıbahar salatası tarifini paylaşmak istedik.

Uzmanlar, lezzeti ve besin değerinde kayıp meydana gelmemesi için kereviz alırken don yememiş olmasına özen gösterilmesi gerektiğini belirtiyor.

MALZEMELER; 

2 kg patlıcan

250 gr kıyma

2 soğan

2 sivri biber

2 domates

2 kaşık salça

karabiber, pulbiber, kimyon çok az köri çok az tarcıin 2 diş sarımsak

Ispanak çok faydalı ve lezzetli bir sebzedir. Yemeği yapılır, çorbada, salatada kullanılır, böreğe lezzet katar. Yumurtalı ıspanak da bu güzel sebzeyle yapılabilecek harika bir yemektir. İşte size, kolay ve lezzetli bir ıspanak tarifi olan yumurtalı ıspanağın yapılışı.