Patates kızartması çok sevilen bir yiyecektir. Özellikle çocuklar bayılır patates kızartmasına. Çok fazla yememek en iyisi. Arada sırada olması kaydıyla lezzetli patatesler pişirmek ve sevdiklerinizle birlikte afiyetle yemek istiyorsanız, işte sizin için paylaştığımız bazı püf noktaları.

Patatesleri yarım parmak genişliğinde ve bir parmak uzunluğunda dilimler halinde kesin. Daha ince olursa kurur, daha kalın olursa da içi güzel pişmez.

Bir kabın içinde 1 litre kadar soğuk suya 1,5 yemek kaşığı tuz ekleyin, patatesleri bir süre bu suda tutun. Veya su yerine süt de kullanabilirsiniz. Patatesleri sıvı dolu kaptan çıkarıp sularını güzelce süzün. Patates kızartmadan önce süt dolu bir kabın içinde biraz bekletin, kuruladıktan sonra tavaya atarsanız, daha az yağ çekeceklerdir. Birkaç kat kağıt havluyu serin ve patatesleri üzerine yerleştirin, iyice sularının süzülmesini bekleyin, daha sonra üzerine de kağıt havlu sererek güzelce kurulayın. İyice kurutursanız, patatesleriniz güzelce kızaracak ve hiç yağ çekmeyecektir.

Patatesleri tavada iyice ısınmış bol sıvıyağ içinde kızartın. Kızarmaya başlamadan, rengi değişmeye başlamadan çevirmeyin, karıştırmayın, pişmeye başlamadan karıştırırsanız, patatesleriniz birbirine yapışır. İstediğiniz kıvamda kızarttığınız patateslerinizi kevgirli kepçe ile tavadan çıkarın ve kağıt havlu serdiğiniz yayvan genişçe bir kaba yerleştirin. İstediğiniz soslarla servis yapın.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile