Yemekleri yaparken pişirme ve hazırlama yöntemlerimiz onların besin değerlerini düşürmemize sebep olur. Ancak bazı küçük noktalara dikkat ederek daha fazla vitamin alabilmek mümüküdür. İşte size bir kaç öneri...

* Yiyecekleri hazırlarken çok uzun süre pişirmeyin

* Çok miktarda hazırlayıp defalarce ısıtmayın.

* Zeytinyağını en son ocaktan aldıktan sonra ekleyin.

* Elle doğranabilen sebze ve salataları bıçak kullanmadan elinizle küçük parçalara ayarın.

* Sirke ve limon ilavesi ile asit ortam oluşturulan yiyecekleri (salata vb.) bekletmeyin. Bu tarz sosları en son, sofraya getirirken ilave edin.

* Gaz yapıcı öğeleri uzaklaştırmak adına, kuru baklagillerin bekleme suyunu dökün, haşlama suyunu değil.

* Makarnayı kepekli ya da vitamin ilaveli tercih edin ve makarnayı suyunu çektirme yöntemi ile hazırlayın. Sebzeleri ve makarnayı haşlayarak suyunu dökmeyin.

* Tatlılara şekeri (özellikle sütlü tatlıları) ocaktan aldıktan sonra ekleyin.

* Pişirme yöntemi olarak kızartma , kavurma ve mangal yöntemlerini kullanmayın.Bu yöntemler ile besinler aşırı yağ çekip, yanmış yağ tüketimine neden olur. Ayrıca besinin yüksek ısı ile doğrudan teması sonucu kanser yapıcı öğeler ortaya çıkar, besin değeri azalır.

* Izgara, fırında, haşlama veya buharde pişirme yöntemlerini tercih edin. Bu sağlıklı pişirme yöntemleri, ateş ve yağ ile teması en aza indirmesi ve bu sayede besin değerini koruması açısından önemlidir.

* Meyvelerin sularını konsantre olarak değil, taze sıkarak en geç 2-3 dakika içinde tüketin, kesinlikle bekletmeyin.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile