Yemek.com, Türk mutfağının en büyük ikilemleriyle ilgili Türkiye’nin nabzını ölçüyor. ‘Turşu limonla mı yapılır, sirkeyle mi; Amerikan salatası mı, Rus salatası mı; balıkla peynir yenir mi; İskendere patates eklenir mi’ gibi sorulara cevap aranan ankette 12 günde 120 bin oy kullanıldı. Siz de sonuçlarda etkiniz olsun isterseniz, çok geç değil.

Zeytinyağı kullanılarak etsiz bir şekilde yapılan yemekler oldukça lezzetlidir ve çok da hafif ve sağlıklıdır. Zeytinyağlı yemek kültürü Ege bölgesinden tüm Türkiye’ye yayılmıştır. Zeytinyağı ile yapılan yemeklerde lezzet için tuz miktarını biraz düşürmeniz gerekir.

Lezzetli ve çok faydalı bir sebzedir kereviz. Ama baskın kokusu ve farklı tadı nedeniyle birçok kişi de kereviz sevmez. Yemeği dışında salatası da çok güzel olur. Üstelik yığurtlu sarımsaklı yapılan kereviz salatalarında kerevizin sevilmeyen baskın kokusu ve tadı da silinir ve daha sempatik hale gelir. Yoğurtlu kereviz salataları et yemeklerinin yanına çok yakışır, meze olarak da çok sevilir. İşte size Yoğurtlu Kereviz Salatası, Havuçlu Kereviz Salatası ve Elmalı Kereviz Salatası tarifleri

Yaz aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alır kızartmalar. Ancak etrafa sıçrayan yağlar, mutfağı saran kokular nedeniyle de oldukça meşakkatlidirler. Sizi sıçrayan yağlardan ve kokulardan kurtaracak bazı öneriler;

Evimizde pilav denilince tercihimiz bulgur pilavı olsa da, bahçenin domatesleri ve fesleğenleriyle pirinç pilavı yapmadan olmazdı. Domatesin harika rengi, fesleğinin mis kokusu ile... İster tek başına yemek olarak, isterseniz et ya da tavuk yanında garnitür olarak servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

 Daha lezzetli ve altın renkli patatesler için işte size pratik bir püf noktası. Resimdeki kadar güzel renkli patateslerin sırrı çok da faydalı ve lezzetli bir baharat olan "zerdeçal"da gizli. İsterseniz, salatasını, isterseniz ızgarasını ya da kıymalı yemeğini yapın. Patatesleriniz haşlanırken su miktarına göre bir çay kaşığı ya da bir tatlı kaşığı zerdeçal ekleyin.