Yaz aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alır kızartmalar. Ancak etrafa sıçrayan yağlar, mutfağı saran kokular nedeniyle de oldukça meşakkatlidirler. Sizi sıçrayan yağlardan ve kokulardan kurtaracak bazı öneriler;

- Kızartma yapacağınız tavanın kapaklı olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece etrafa yağ sıçramasının bir nebze de olsa önüne geçebilirsiniz.

- Yağ miktarını, kızartacağınız sebze, et ya da balık miktarına göre ayarlamalısınız. Az miktarda yağ koyarsanız gıdaların yanmasına neden olabilirsiniz.

- Kızartma yapmak için mutlaka sıvı ayçiçeği yağı kullanmalısınız ve yağ tamamen ısınmadan içine malzemeleri koymamalısınız.

- Yağın etrafa sıçramasını önlemek için, ısındığında içine bir miktar tuz atabilirsiniz.

- Aynı anda çok fazla malzemeyi kızartmamaya dikkat edin. Çünkü ara sıra karıştırmanız gerekecek ve çok dolu bir tavayı karıştırmak epey zor olur. Ayrıca bütün malzemeler eşit oranda kızarmayabilir.

- Kızartılacak gıdaları kesinlikle önceden baharatlamayın. Sıcak yağın içinde hemen yanabilirler ve bu hoş bir görüntü oluşturmaz.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile