Zeytinyağı kullanılarak etsiz bir şekilde yapılan yemekler oldukça lezzetlidir ve çok da hafif ve sağlıklıdır. Zeytinyağlı yemek kültürü Ege bölgesinden tüm Türkiye’ye yayılmıştır. Zeytinyağı ile yapılan yemeklerde lezzet için tuz miktarını biraz düşürmeniz gerekir.

Zeytinyağı ile sebze yemekleri pişirirken yağı çiğ olarak kullanmalıyız. Kullanacağınız zeytinyağının yarısını yemeği pişirirken kullanın, yemek pişip soğuduktan sonra yağın kalan kısmını yemeğin üzerinde gezdirin. Yemeğiniz daha lezzetli ve daha sağlıklı olacak.

Zeytinyağlı yemeklerin içerisine hafif şeker atmanız gerekir. Şeker yemeğin lezzetini artırır. Zeytinyağlı yemeği biraz dinlendirmek lazım, bekletilen zeytinyağlı yemeğin lezzeti artar. Ayrıca dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta daha var; zeytinyağlı yemek pişirilirken ve soğuma aşamasında kapağı kesinlikle kapalı olmalıdır.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile