Yemek.com, Türk mutfağının en büyük ikilemleriyle ilgili Türkiye’nin nabzını ölçüyor. ‘Turşu limonla mı yapılır, sirkeyle mi; Amerikan salatası mı, Rus salatası mı; balıkla peynir yenir mi; İskendere patates eklenir mi’ gibi sorulara cevap aranan ankette 12 günde 120 bin oy kullanıldı. Siz de sonuçlarda etkiniz olsun isterseniz, çok geç değil.

Anket yemek.com’da devam ediyor. Zeytinyağlıları, et, tavuk ve balık yemekleri, hamur işleri, mezeleri ve sokak lezzetleriyle Türk mutfağı bizim için dünyanın en genişi, en kıymetlisi…

Fakat böyle çok çeşit ve onlara tutkuyla bağlı bunca insan bir arada olunca, ikilemler de kaçınılmaz oluyor. Bu ikilemler nicelerimizi ikiye böldü, filmlere konu oldu, davalık etti ve boğaz boğaza girmeye kadar ilerledi.

cigköfte tarifiYemek.com, Türk mutfağının bu ikilemlerine ışık tutma kararı aldı ve tarihi bir anket başlattı. Türkiye’nin nabzını tutan ankette 12 günde 120 bine yakın oy kullanıldı. Siz de safınızı ortaya koymak isterseniz, sonuçları değiştirmek için çok geç değil. Anket halen yemek.com’da devam ediyor. İşte kıran kırana devam eden 10 soruluk mücadeleden bazı sonuçlar:

Limon mu, sirke mi?

Yeşilçam’ın gönülleri fethetmiş iki ikonik karakteri Münir Özkul ve Adile Naşit’in Neşeli Günler’deki o sahnesini hatırlamayan yoktur:

Turşu limonla mı yapılır, sirkeyle mi?

Cevapların yüzde 31’i limonu, yüzde 69’u ise sirkeyi işaret ediyor. Sofradaki soğuk savaş: Rus mu, Amerikan mı? Yemeklerde milliyetçiliği çoktan geçtik; hatta Yunan dostlarımızla baklavanın kredisini paylaşmaya bile razı olduk olacağız. Peki, bu yemeklerde soğuk savaş havası estiren Amerikan-Rus salatası ikilemi neden? Oylama yüzde 23’e yüzde 77 oyla Rus salatası lehine devam ediyor.

İkilem içinde ikilem: Balıkla peynir yenir mi?

“Acaba zehirlenecek miyim, yoksa afiyetle bir akşam geçirebilecek miyim” diye sorduran ikilem içinde ikilem: Balıkla peynir yenir mi, yenmez mi? Cevaplarda ciddi bir çekişme söz konusu. “Taze olduğu sürece sorun yok” diyenler yüzde 54 ile önde. “İkisini bir arada yiyenin aklından şüphe ederim” diyenler ise yüzde 46 ile hemen onların arkasında.

İskender kebap ve patatesin aşk nefret ilişkisi

Patatesin dünya mutfaklarındaki yeri öyle sağlamdır ki, girdiği her ortamda kabul görür, her ortamda kendini sevdirir. Ancak kimisi de bazen patatesin sınırını bilmesi gerektiğini düşünür. “Güzelim İskender kebabın yanına patates koyan işi bilmiyordur” diyenler bu konuda ipi göğüsleyecek gibi görünüyor. Şu anda yüzde 85 oyla önde gidiyorlar.

Paylaşmak ister misin?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Güvenlik kodu
Yenile